Egipt – Kair – zabytki

Bezkresna pustynia rozciągajaca się wokół współczesnej stolicy Egiptu kryje różnego rodzaju atrakcje. Kairczycy chętnie jeżdżą do zielonej oazy Fajum i do al-Kanatir, natomiast turyści mogą podziwiać tysiącletnie pomniki geniuszu ludzkiego – wspaniałe grobowce na nekropolach Starego Państwa oraz wczesnochrześcijańskie klasztory.

Fertiggaragen aus Polen

Fertiggaragen sind Modelle, die sich bei bewussten Kunden ungebrochener Beliebtheit erfreuen. Sie gewährleisten volle Funktionalität sowie Nutzungskomfort über Jahre hinweg. Gleichzeitig sind sie eine optimale Wahl in Bezug auf die Kosten. Kaufen Sie Fertiggaragen, wenn Sie jahrelang Ruhe und Garantie für das sichere Abstellen Ihres Autos oder Motorrads oder für die sichere Aufbewahrung teurer Gartengeräte, Schreiner- und Malerwerkzeuge sowie Fahrräder haben möchten.

Abusir

Grupa czterech piramid z V dynastii w Abusir jest młodsza od zespołu w Gizie. Urok tego miejsca polega jednak przede wszystkim na tym, że turyści prawie tu nie zaglądają.

Najdalej na północ wysunięta i najlepiej zachowana jest piramida Sahure – tylko do niej można wchodzić. Przed piramidą stoi świątynia grobowa, częściowo zrekonstruowana, z odtworzonymi scenami z podróży morskiej i króla na polowaniu.

Po lewej stronie znajduje się bardzo zniszczona piramida Niuserre, z dobrze zachowaną aleją łączącą śwątynię dolną z grobową.

Dalej na południe jest piramida Neferirkare.
Na południowym zachodzie stoi nieukończona piramida Neferefre.

Sakkara

Sakkara jest jednym z najbogatszych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Na tym terenie znajdują się zabytki powstałe na przestrzeni 3000 lat, od najstarszych budowli grobowych po koptyjskie klasztory.

Głównym obiektem nekropoli w Sakkarze jest piramida schodkowa Dżesera, pierwsza ze wszystkich piramid, pochodzi z XXVII w. p.n.e. Budowla jest bezprecedensowym dokonaniem w dziejach architektury. Wielki innowator Imhotep zastąpił cegłę kamieniem i w miejsce jednej mastaby wzniósł sześć, coraz mniejszych, ustawionych jedna na drugiej. Tak powstała piramida schodkowa.

Na wschód od piramidy, chronione taflą z pleksiglasu, widoczne są jedne z najstarszych napisów pozostawionych przez turystów – pochodzą z XII w. p.n.e. Po północnej stronie piramidy, przy jej podstawie znajduje się serdab, czyli mała kamienna komora, a w niej polichromowany, wapienny posąg Dżesera naturalnej wielkości. Posąg jest kopią – oryginał znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.

Jezioro Zegrzyńskie - wypoczynek blisko Warszawy - wynajem łodzi motorowych Zegrze! Wypożyczalnia, wynajem skuterów wodnych Zegrze. Wynajem łodzi motorowych bez patentu oraz skuterów wodnych nad Zagrzem - tel. 792 792 610

Piramida Unisa – Komory tej zrujnowanej piramidy pokryte są gęsto kolumnami hiierglifów. Te tzw. Teksty Piramid są najstarszymi znanami przykładami hieroglifów odkrytych w komorach grobowych.

Wzdłuż drogi biegnacej na wschód od piramidy jest ponad 200 mastab, wiele wspaniale dekorowanych. Niektóre są otwarte dla zwiedzających.

Groby perskie – Groby z okresu perskiego, jedne z najgłębszych pochówków w Egipcie, usytuowane są na południe od piramidy Unisa. Spiralne, żeliwne schody dla turystów prowadzą z drewnianej budki na powierzchni do miejsca wiecznego spoczynku trzech perskich dostojników.

Piramida Teti z zewnątrz wygląda jak wzgórek piasku i kamieni. Warto jednak obejrzeć jej komorę grobową, w której znajduje się dobrze zachowany, ogromny granitowy sarkofag króla.

Mastaba Mereruki – Grób Mereruki jest ogromnym zespołem 33 pomieszczeń i jednym z najpiękniejszych obiektów w Sakkarze. Ściany przedsionków i komór pokrywają polichromowane reliefy ukazujące sceny z życia codziennego. W największej sali, z kamiennym kręgiem pośrodku, służącym do pętania zwierząt ofiarnych, jest naturalnej wielkości posąg Mereruki, który zdaje się wychodzić z wnętrza, aby przyjąć składaną mu ofiarę.

Mastaba Anchma-Hor – Grób Anchma-Hor zwany jest Grobem Lekarza, gdyż reliefy na jego ścianach przedstawiają operacje chirurgiczne.

Serapeum – Najdziwniejsza budowla w Sakkarze to niesamowita podziemna krypta świętych byków Apisów. Jest to długi, ciemny korytarz z bocznymi komorami, w których stoi 25 ogromnych granitowych sarkofagów, ważących każdy ok. 70 t. Kryły one niegdyś zmumifikowane szczątki świętych byków.

Matsaba Ti – Reliefy na ścianach tego grobu nie mają sobie równych pod względem informacji na temat życia codziennego w czasach Starego Państwa.

Eksedra Filozofów – Grupa rzeźb w pobliżu Serapeum pochodzi z czasów ptolemejskich. Ustawione półkolem figury przedstawiają sławnych greckich uczonych mężów. mi.in. Platona, Hezjoda i Homera. Eksedra była pierwotnie częścią świątyni wzniesionej w IV w. p.n.e. Świątynia od dawna nie istnieje i filozofowie siedzą samotnie wśród piasków pustyni.

Południowa Sakkara z zespołem mniejszych i źle zachowanych piramid znajduje się 2 km na południe od głównego zespołu. Najlepiej dotrzeć tam na koniu, ośle lub wielbłądzie – można je wynająć w pobliżu Serapeum.

Memfis

Starożytne miasto Memfis było stolicą w czasach Starego Państwa. Dziś na miejscu wspaniałego niegdyś miasta rosną gaje palmowe, znajdują się pola uprawne i wioski. Nieliczne odkryte pozostałości Memfis zgromadzone są w niewielkim muzeum pod gołym niebem w wiosce Mit Rahina. Najciekawszym z zabytków jest kolosalny wapienny posąg Ramzesa II, pozbawiony nóg, eksponowany w pozycji leżącej w pawilonie. W ogrodzie koło pawilonu są inne posągi Ramzesa II oraz sfinks z XVIII dynastii, największa, bo 80-tonowa, rzeźba z kalcytu, jaką odkryto w Egipcie.

Dahszur

To najbardziej odległy od Kairu zespół piramid, ale niezmiernie ważny dla historii rozwoju tych budowli. Są one młodsze od budowli w Sakkarze i Medum, a starsze od tych z Gizy i Abusir. Tak zwana Piramida Łamana jest uważana za najstarszą piramidę właściwą, formę przejściową między piramidą schodkową a regularnym ostrosłupem.

Fajum

Największa egipska oaza i popularny cel wycieczek Kairczyków.

Pozostałości świątyni krokodyli można oglądać w Kom Auszim, dawnym Karanis, mieście z III w. p.n.e., leżącym na północ od Medinat al-Fajum. Niektóre obiekty wykopane na tym stanowisku są eksponowane w niewielkim, miejscowym muzeum.

Spośród piramid znajdujących się wokół oazy dwie są warte uwagi, ale raczej tylko dla znawców zagadnienia: pochodząca z XII dynastii piramida w Hawarze i samotna piramida w Medum.

Birkasz – targ wielbłądów

Każdego ranka setki wielbłądów znajdują tu nowych właścicieli, ale największy ruch jest w piątki. Porykiwania zwierząt mieszają się z nawoływaniami targujących się handlarzy, a odór jest obezwładniający.

Zapory w Kanatir

W Kanatir Nil rozdziela się na dwie drogi: wschodnią Damiettę i zachodnią Rosettę. Wznisiono tu zapory, które miały regulować bilans wodny w delcie. Prace zaczęto w 1834 r. i zakończono w 1863 r.

Wadi Natrun

Dla starożutnych Egipcjan było to cenne źródło sody rodzimej, natronu, podstawowego składnika przy procesie mumifikacji. Później w czasach rzymskich izolacja doliny sprawiła, że znaleźli w niej schronienie przed prześladowaniami pierwsi chrześcijanie. Początkowo mnisi i pustelnicy żyli w jaskiniach, ale z czasem powstały tu liczne klasztory, z których do dziś przetrwały cztery. Każdy z nich otoczony jest wysokim murem z cegły mułowej i przypomina pustynną twierdzę.

Żródło: Egipt – przewodniki Wiedzy i Życia