Up

Chorwacja : Chorwacja informacje turystyczne

Slideshow

Chorwacja hotele, informacje praktyczne

 

chorwacja1
chorwacja2
chorwacja3
chorwacja4
chorwacja5
chorwacja6
chorwacja7
chorwacja8
chorwacja9
chorwacja10
chorwacja11
chorwacja12
chorwacja13
chorwacja14
chorwacja15
chorwacja16
chorwacja17
chorwacja18
chorwacja19
chorwacja20
chorwacja21
chorwacja22
chorwacja23
chorwacja24
chorwacja25
chorwacja26
chorwacja27
chorwacja28
chorwacja29
chorwacja30
chorwacja31
chorwacja32
chorwacja33
chorwacja34
chorwacja35
chorwacja36

Chorwacja, Croatia - informacje turystyczne

Croatia hotels

Chorwacja jest pięknym śródziemnomorskim krajem, położonym w Centralnej Europie, nad Morzem Adriatyckim, graniczącym ze Słowenią od północnego zachodu, Węgrami od pólnocnego wchodu, Serbią od wschodu, oraz Bośnią i Hercegowiną od południa.

Chorwacja posiada wspaniałą, liczącą ponad 5 800 km linię brzegową, z czego 4 000 przypada na wyspy i klify. Do Chorwacji należy 1185 wysp, z czego zaledwie około 50 jest zamieszkanych - największa z wysp, Krk, posiada powierzchnię zbliżoną do Warszawy.

Chorwacja posiada wręcz stworzony dla rozwoju turystyki klimat. Regiony nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. Udając się tutaj, można mieć niemalże pewność, iż pogoda nas nie zawiedzie. Chorwacja staje się powoli jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez turystów. Jest to niemalże raj dla żeglarzy, w tym także tych najbardziej zamożnych, opływających chorwackie wyspy i wysepki swoimi nowoczesnymi łodziami. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy nurkowania, zarówno ci doświadczeni, jak i początkujący amatorzy. Chorwacja posiada jeden z najmniej zniszczonych podwodnych światów w Europie.

Kultura Chorwacji była kształtowana pod wpływem kultury zachodnioeuropejskiej, śródziemnomorskiej oraz słowiańskiej. Jako Słowianie, Chorwaci są serdeczni i przyjacielsko nastawieni do przybyszów. Nie należy zapominać jednak, że jest to kraj śródziemnomorski - szczególnie w regionach nadmorskich, po południu nadchodzi czas na sjestę, a życie zaczyna się wieczorem. Chorwaci zachowują się również w typowy sposób dla narodów południowych, co przejawia się głównie w dość głośnym i żywym sposobie mówienia.

Powierzchnia: 56 542 km2

Liczba ludności: 4 493

Długość granicy lądowej: 2197,00 km

Długość wybrzeża: 5790,00 km

Najwyższy punkt: Vrh Dinare 1830 m n.p.m.

źródło: http://www.poznajchorwacje.pl/

Wielu turystów zapewne nie chce przez cały pobyt odbywać tylko drogi z domu na plażę. To dla nich organizuje się wycieczki i udostepnia sprzęt sportowo - rekreacyjny.

Wycieczki

Poza wycieczkami we własnym zakresie, organizowane są wycieczki grupowe. Przybierają one najczęściej postać jednodniowego rejsu statkiem wycieczkowym. Zwykle celem eskapady jest jakaś pobliska wyspa. W większych turystycznych miejscowościach w porcie stoi zazwyczaj wiele małych stateczków, oferujących takie usługi. Ceny są porównywalne, ale nie warto decydować się od razu, gdyż jakość usług może się bardzo różnić w poszczególnych firmach. Jeśli nie mamy się poradzić kogoś, kto już daną łodzią płynął, lepiej jest przyjść dzień wcześniej na przystań i zobaczyć, ile osób jest na pokładzie. Podróż "doładowaną" łódką, gdzie nie będzie się można ruszyć, nie jest bowiem zbyt przyjemna. Jeśli jesteśmy w mniej niż cztery - pięć osób, najlepiej jest decydować się bezpośrednio przed rejsem. Warto także zapytać, co za daną cenę oferuje przewoŸnik (czy tylko płynie tam i z powrotem, czy może jeszcze odwiedza jakieś miejsca, staje "na kąpanie").

Sprzęt pływający

Na bardziej uczęszczanych plażach, w pobliżu hoteli, kempingów lub innych osrodków turystycznych, działają wypożyczalnie sprzętu pływającego. Dostępne są pojazdy poruszane siłą mięśni - rowery wodne, kajaki (morze jest zwykle tak spokojne, że można pływać kajakiem bez problemów), łódki itp. Można także wypożyczyć skuter wodny (ceny nie są zbyt zachęcające: do 150 kun / ok. 75 zł za 15 minut "jazdy"). Oferowane są też przejażdżki na ciągniętych przez skutery wodne różnego rodzaju pontonach lub spadochronach. Gdzieniegdzie oferowane są też do wypożyczenia łódki lub pontony z silnikiem.

Rowery i motorowery

Wycieczki rowerowe mogą stanowić ciekawą formę rozrywki, zwłaszcza w mniej słoneczne dni lub pory dnia. Wiadomo, jakie niedogodności wiąże ze sobą wiezienie rowerów samochodem jeśli nie mieszczą się one w środku pojazdu. Stąd w większości ośrodków turystycznych spotkać można wypożyczalnie jednosladów. Cena liczona jest w zależności od czasu i nie jest to zachęcająco tania rozrywka, ale w przypadku gdy chcemy korzystać z roweru raz czy dwa podczas pobytu, to będzie to z pewnością bardziej opłacalne od kosztów związanych z wiezieniem rowerów na dachu samochodu. Koszt wynajęcia roweru wynosi ok. 10 zł za pierwszą godzinę; późnej im dłużej, tym relatywnie taniej. Wycieczki rowerowe mają sens właściwie tylko wtedy, kiedy istnieją np. ścieżki wzdłuż wybrzeża. Podróż bowiem wąskimi i nierzadko ruchliwymi drogami, w dodatku o dużych spadkach, jest ryzykowna i nieprzyjemna. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem jest motorower, droższy, ale dający większe możliwości, zwłaszcza w przypadku, gdy nie mamy do dyspozycji samochodu. Koszt wynajęcia motoroweru to ok. 100 zł za dzień + koszty paliwa (odbiór i zwrot z pełnym zbiornikiem).

Turystyka jest jednym z ważniejszych (o ile nie najistotniejszym) działem chorwackiej gospodarki, przynoszącym miliardy dolarów dochodu rocznie. Po roku 1991 nastąpiło kilkuletnie załamanie, ale w ostatnim czasie dzięki stabilizacji politycznej Chorwacja znów przeżywa prawdziwe oblężenie. Najczęściej celem wizyty jest wybrzeże. Sezon urlopowy trwa od maja do października; sierpień jest najbardziej "oblężonym" miesiącem. Ze względu na wyższe ceny i dużą ilość ludzi, wielu turystów wybiera na spędzenie urlopu np. czerwiec lub wrzesień. Na wybrzeżu Słońce świeci średnio 2600 godzin w roku, więc i poza ścisłym sezonem obawy odnośnie pogody są nieuzasadnione.

Dalmacja

Dalmacja - kraina rozciągająca się od Zadaru po Dubrovnik. Stanowi więc większość wybrzeża chorwackiego, dość dobrze rozwiniętą bazą turystyczną i ciepłym klimatem od lat przyciągająca rzesze turystów. Dalmacja jest tym, co najczęściej kojarzy się z Chorwacją - to ciepły, śródziemnomorski klimat, południowe miasteczka i czyste morze. Jest przy tym ciągle dość dzika i egzotyczna.

Mieszkańcy Dalmacji różnią się od Chorwatów z północy. W Dalmacji najważniejsza jest dobra zabawa, radość życia. Nawet mieszkańcy innych regionów Chorwacji, którzy też cenią sobie te wartości, zauważają wyjątkową spontaniczność u mieszkańców Dalmacji. Ciężko z drugiej strony się dziwić - dobry klimat, piękne widoki, bogate tradycje kultury śródziemnomorskiej - sprzyjają takiemu zachowaniu.

Dalmacja aż kipi z dostatku dóbr kulturalnych - same zabytki architektoniczne występują tu w częstotliwości spotykanej ustępującej niewielu regionom na świecie. Wszak Dalmacja to właściwie wąski paseczek wzdłuż morza - a jeszcze dokładniej samo wybrzeże - bo wszelkie ośrodki znajdują się między górami a Adriatykiem. Najsłynniejszy jest Dubrovnik, ale także inne miasta ze Splitem, Zadarem, Trogirem na czele mają wiele do zaoferowania pod tym względem.

Największym miastem Dalmacji jest Split, inne duże to Zadar, Dubrovnik i Sibenik. Wszystkie oczywiście są miastami portowymi. Charakterystyczne dla Dalmacji jest rozdzielenie jej na dwie części przez port Neum - dar marszałka Tity dla Bośni i Hercegowiny. Obecnie, choć w przejeździe nie ma utrudnień, wytworzyła się dość specyficzna sytuacja konieczności przejazdu "korytarzem" przez inne państwo. Port Neum i tak nawiasem mówiąc ma dostęp do morza "zamknięty" przez chorwacki półwysep Peljesac i chorwackie wyspy.

W Dalmacji znajdują się dziesiątki miejscowości turystycznych; te należące do Riwiery Makarskiej oraz Vodice są chyba najbardziej znane. Do Dalmacji należy też większość z chorwackich wysp, jednak ze względu na ich odmienność opisane zostały osobno.

źródło: http://www.cro.pl/

Z czym kojarzy Ci się Chorwacja? Morze, słońce, malownicze miasteczka przycupnięte u podnóża potężnych Gór Dynarskich to zaledwie jedno oblicze tego niezwykłego kraju. Drugie to fantastyczne zabytki starożytności, średniowiecza i renesansu. Chorwacja to wspaniałe miejsce na wypoczynek. Skąpane w słońcu 1100 wysp i wysepek, poszarpana linia brzegowa z licznymi kurortami oferuje rozmaite atrakcje, które zaspokoją wszystkie Twoje pragnienia. Sporty wodne, kąpiele morskie, nocne kluby, dyskoteki, restauracje, kawiarnie - od rana do wieczora urocze chorwackie miejscowości od Umagu po Dubrownik tętnią życiem i nie pozwolą Ci na nudę. Na przepięknym wybrzeżu Adriatyku połączysz zwiedzanie z leniuchowaniem w promieniach słońca nad przejrzystym "Jadranem" Urzekający amfiteatr w Puli, monumentalne obwarowania Dubrovnika, wspaniałe parki narodowe m.in. wodospadów rzeki Krka i Jezior Plitwickich uznanych przez UNESCO za Świadectwo Dziedzictwa Przyrodniczego, to zaledwie część fascynujących miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć! Będąc w Chorwacji, nie możesz nie skosztować tutejszej przepysznej kuchni, w której mieszają się wpływy włoskie, tureckie, greckie i bałkańskie. Smakowity posiłek najlepiej rozpocząć od kieliszka wyśmienitego chorwackiego wina... Ciepła i przezroczysta toń morska, błękit nieba, dŸwięki cykad o poranku, słodki zapach lawendy, cyprysów i oleandrów, bogata historia, urozmaicona kuchnia i słowiańska gościna są gwarancją udanego urlopu. Czy możesz wyobrazić sobie lepsze miejsce na wakacje?

Najbardziej wysunięty na południe teren Dalmacji oraz całej Chorwacji czyli Dalmacja Południowa zaliczana jest do najpiękniejszych regionów słynących zarówno ze swego naturalnego piękna jak również kulturowo-historycznych zabytków. To tu znajdują się malownicza Dolina Konavle, góry półwyspu Peljesac ze stokami upraw winorośli oraz delta rzeki Neretvy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ogromny wpływ na ukształtowanie terenu miały siły przyrody, które wytworzyły tu niepowtarzalne i precyzyjne formy geologiczne. Południowa Dalmacja to idealne miejsce by nauczyć się pływać na desce, katamaranie, wybrać się na wycieczkę rowerową lub kajakową połączoną z nurkowaniem w ciepłym Adriatyku oraz wypocząć na jednej z malowniczych plaży. Trudno jest się zdecydować, która z otaczających ląd wysp jest bardziej zielona i urokliwa. Do największych należą: Korcula z miastem noszącym tą samą nazwę, którego początki sięgają czasów średniowiecznych, Hvar wyspa nazywana często "chorwacką Maderą", wyspa lawendy pięknych widoków, krętych wąskich dróg oraz największego nasłonecznienia w ciągu roku. Na tyłach Hvaru i Korculi wyspa Vis którą turyści wybierają ze względu na jej naturalne piękno oraz ze względu na słynną Błękitną Jaskinię, która znajduje się na sąsiedniej wyspie Bisevo, Brac z górą Vidova o wys. 778 m n.p.m. która jest najwyższym szczytem na adriatyckich wyspach. Dla turystów największą atrakcją wyspy jest słynna plaża na cyplu Zlatni Rat, która zmienia swój kształt pod wpływem wiatru oraz Mljet uznany w jednej trzeciej za Park Narodowy czy też wiele, wiele innych z przepięknymi rezydencjami i letnimi kurortami. Największe miasta regionu to Split dzisiejsza dalmatyńska metropolia do której corocznie przyjeżdża tysiące turystów, z największą tutejszą atrakcją, a mianowicie pałacem rzymskiego cesarza Dioklecjana oraz otaczającą go starówką, oraz położony na samym południu Chorwacji Dubrovnik perła kultury światowej. Skarby kultury i ogromna ilość zabytków w otoczeniu tak pięknej okolicy zapewniają miastu niesłabnącą popularność i tysiące turystów odwiedzających go co roku.

Stolarz Brzeg, schody drewniane

Chorwacja © Fot. Anna Madejska & Łukasz Motyka

Hotele : Wycieczki do Grecji : Pozycjonowanie stron Częstochowa

Fot. Anna Madejska & Łukasz Motyka © All right reserved. 2010 Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopionowanie zdjęć bez zgody autorów zabronione.

Całkowita ilość zdjęć: 36 | Ostatnia aktualizacja: 20.09.09 21:14 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc
stat4u