Tunezja informacje praktyczne

Tunezja jest krajem bardzo przyjaznym turystom i chyba najbardziej „europejskim” spośród państw islamu. W strefach turystycznych można zachowywać się bardzo swobodnie. Jednak w głębi kraju należy dostosować się do panujących norm i obyczajów, pamiętać, że krótkie spodnie i skąpe sukienki są nie na miejscu. Większość meczetów, zwłaszcza sale modlitw, nie jest udostępniana zwiedzającym. Tunezja jest krajem muzułmańskim, ale pracuje według kalendarza europejskiego. Piątek jest wprawdzie najważniejszym dniem muzułmańskirgo tygodnia, ale dniem wolnym od pracy jest niedziela.

Język

Oficjalnym językiem jest arabski, jednak w powszechnym użyciu jest także język francuski. Wykształceni tunezyjczycy są praktycznie dwujęzyczni. W strefach turystycznych obsługa hoteli zna zwykle język angielski, jednak w głębi kraju, poza bardzo podstawowymi zwrotami, język ten jest słabo znany. Na bazarze popularne są niemal wszystkie języki.

Osoby niepełnosprawne

Na terenie Tunezji nie ma niestety zbyt wielu udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Rzadko można spotkać specjalne podjazdy dla wózków inwalidzkich.

Studenci

Studenci poniżej 32 roku życia, posiadajacy legitymację studencką ISIC uprawnieni są do ulg w muzeach, obiektach historycznych, wykopaliskach archeologicznych. Mają także prawo do zakupu ulgowego biletu w krajowej komunikacji lotniczej oraz kolejowej.

Bezpieczeństwo

Tunezja jest krajem bardzo bezpiecznym i przyjaznym. Ulice i hotele są dyskretnie patrolowane przez ochronę i policjantów w cywilu. Ogólnemu bezpieczeństwu sprzyja surowe prawo i nakazy religijne. Największym zagrożeniem jest słońce, zlekceważenie podstawowych zasad grozi udarem słonecznym i poparzeniem. Należy także uważać na klimatyzację i spożywanie zimnych napojów – zbyt duże różnice temperatur mogą być przyczyną przeziębienia. Przestępstwa przeciw kobietom zdarzają się bardzo rzadko. Jednak samotnie podróżujące turystki mogą być narażone na zaczepki.

Banki i waluta

We wszystkich większych miastach, stolicach powiatów oraz w miejscowościach turystycznych znajdują się banki i kantory wymiany. Bankomaty wyświetlają instrukcje po arabsku, francusku i angielsku. Usytuowane są zwykle na głównych ulicach, często w pobliżu banku. Tylko te z napisem Visa, MasterCard, Eurocard wypłącają pieniądze z kart wystawionych przez banki zagraniczne. Banki tunezyjskie wykonują wszystkie standardowe operacje finansowe. Obowiązującą walutą jest dinar tunezyjski.

Komunikacja, prasa i poczta

Poczta tunezyjska wykonuje wszystkie standardowe usługi, można z niej także wysłać faks oraz zadzwonić. Poręczniejszy jest jednak system taxiphones, których gęsta sieć obejmuje cały kraj. System połączeń automatycznych jest rozpowszechniony i zadzwonić za granicę można niemal z każdego miejsca. W Tunisie, Tabarce i Bizercie oraz turystycznych miejscach Sahelu sprzedawane są zagraniczne gazety, wszędzie też dostępna jest francuska wersja dziennika „La Presse”.

Żródło: Tunezja – przewodniki Wiedzy i Życia

Tunezja na mapie

Tunezja leży w Afryce Północnej, od północy graniczy z Algierią, od południowego wschodu – z Libią, a północną i północno-wschodnią granicę tworzy Morze Śródziemne. Na północy kraju znajduje się Atlas Tellski, środek zajmuje Wyżyna Tunezyjska, a na południe od Kafsy i Safakisu rozciąga się Sahara. Od kontynentu Europejskiego (Sycylii) Tunezję dzieli zaledwie 140 km. Linia brzegowa ma 1298 km. Powierzchnia kraju wynosi 163 610 km2. W Tunezji mieszka prawie 10 milionów ludzi.

Panorama Tunezji

Z krajów Afryki Północnej Tunezja jest najbardziej przyjazna turystom – eleganckie bulwary Susy, wielkomiejski Tunis, błękitne miasteczko artystów Sidi Abi Sa’id, plaże Al-Monastiru i Al-Hammamatu, zabytki punickie, rzymskie, chrześcijańskie i muzyłmańskie. Tunezja przyciąga nie tylko miłośników plażowania i zwiedzania. Sahara i górskie oazy są wyzwaniem dla turystów poszukujących przygód.