Egipt – zakupy w Egipcie

Jak płacić

Rola kart płatniczych w obrocie towarowym rośnie, ale akceptowane są one nadal głównie w nastawionych na turystów większych sklepach znajdujących się na przykład w hotelach albo w galeriach handlowych. Czeki podróżne nie są prawie nigdzie przyjmowane. W większości miejsc trzeba płacić gotówką. Funt egipski jest jedyną obowiązującą walutą, tak więc za zakupy nie można z reguły płacić np. dolarami.
Suki i targi

Poza Chan Al-Chalili w Kairze jest wiele innych suków i targów, z których niejeden warto chocby tylko obejrzeć. Owoce i warzywa sprzedawane są na targach ulicznych w całym mieście. W każdej dzielnicy jest przynajmniej jeden.

Centra handlowe

W Kairze – i w mniejszym stopniu w Aleksandrii – przybywa szybko dużych centrów handlowych. Są tam standardowe butiki, w których sprzedawane jest wszystko: od kartek z życzeniami po sprzęt elektroniczny. Zazwyczaj są tam też fast-foody oraz multipleksy.

Kupowanie antyków

Większość oferowanych turystom antyków to zwykłe podróbki. Trudno jednak spodziewac się czegoś innego, gdyż prawdziwe antyki, a więc wszystko co ma więcej niż 100 lat, moga być wywożone wyłącznie na podstawie zezwolenia Departamentu Starożytności.

Jak się targować

Kupowanie i sprzedawanie czegokolwiek w Egipcie to prawdziwy rytuał, w którym targowanie się nie jest tylko próbą uzyskania niższej ceny. Celem targu jest ustalenie godziwej ceny, która zadowoli obie strony. Podczas negocjacji właściciel sklepu zaprasza na filiżankę herbaty lub kawy, po czym potrafi dosłownie wywrócić cały sklep do góry nogami, aby zaprezentować swoje towary. Nie zobowiązuje to jednak w żaden sposób do kupowania, jest natomiast stałą praktyką kupiecką i elementem rytuału. Czasami targować się można nawet w śródmiejskich sklepach o towary, które zdają się mieć stałą ceną. Ale na suku targować się trzeba, jeśli się nie chce grubo przepłacić.

Gdzie kupować

Kairski Chan Al-Chalili jest najlepszym miejscem na wybieranie pamiątek, natomiast śródmiejska dzielnica handlowa zamyka się w trójkącie ulic Talaat Harb, 26th July i Qasr el-Nil. W dzielnicy Zamalek na wyspie Gezira jest wiele sklepów z rzemiosłem ludowym, markową odzieżą i antykami. W innych miejscowościach Egiptu tylko najbardziej zawzięci amatorzy zakupów moga znaleźć coś ciekawego – na przykład barwne tkaniny i przyprawy w Asuanie oraz ceramikę i biżuterię w oazach.