Dubrownik

Dubrownik to niewielkie miasto położone na południu Dalmacji. Mimo swych niedużych rozmiarów uważane jest za najpiękniejsze miasto w Chorwacji, nic więc dziwnego, że wiele osób nazywa je „perłą Adriatyku”.

Miasto już z daleka prezentuje się wyjątkowo imponująco. Piękną, jednorodną stylistycznie Starówkę otaczają olbrzymie mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce (nawet w 1991 roku). Na Starówce niemal wszystko jest z kamienia: zarówno domy, jak i ulice, a ich powierzchnia przez całe wieki została wypolerowana niemal do granic możliwości. Kamienne są również zabytki, których w tym mieście jest ogrom, a także mury, po których można obejść miasto dookoła oglądając je z każdej możliwej strony.

Stary Grad to tylko część tego wspaniałego miasta. Dubrownik jest podzielony na 35 odrębnych dzielnic, w których żyje około 50 tysięcy mieszkańców. Miasto to leży w bardzo łagodnym klimacie: jest tu bardzo dużo słońca i słonecznych dni, a mało deszczu, dodatkowo zimy są bardzo łagodne. Temperatury praktycznie nie spadają poniżej zera, a śnieg jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Dubrownik w przeciwieństwie do innych miast chorwackiego wybrzeża, jest odwiedzany przez turystów przez cały rok. Bardzo łatwo tu się dostać, ponieważ istnieje tutaj duży Międzynarodowy Port Lotniczy Dubrownik, a także ważny port morski i pasażerski (między innymi połączenie promowe z Bari we Włoszech). W pobliżu miasta zlokalizowano również kilka atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Turyści bardzo chętnie uciekają od zgiełku miasta do pełnego zieleni i antyczno – średniowiecznych pozostałości Archipelagu Elafickiego. Niedaleko znajduje się również ulubione miejsce wypoczynkowe mieszkańców Dubrownika czyli wspaniały ogród botaniczny Lokrum.

Reklama na samochodach Katowice

Do miasta można dotrzeć bardzo łatwo zarówno samochodem, autobusem, a także promem i samolotem. Przebiega tędy główna droga wybrzeża – Magistrala Adriatycka (E65). W 2002 roku otworzono most przez zatokę Ombla, co bardzo ułatwiło podróż. Wcześniej bowiem było trzeba ją całą objeżdżać, co znacznie wydłużało czas podróży.

Dubrownik

Dubrownik to jedno z najwspanialszych miast w Europie, będące w stanie zauroczyć każdego turystę. Miasto widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na swoją wspaniałą architekturę i zabytki. Miasto to przez wieku pełniło ważną rolę handlową, dzięki swojemu portowi.

W dzisiejszych czasach miasto jest wręcz oblegane przez turystów, z których czerpie bardzo solidne dochody. Nie zawsze jednak tak było. W czasie wojny o niepodległość w latach 90-tych ubiegłego wieku, miasto zostało odcięte od świata zewnętrznego przez wojska serbskie. Przez długich 7 miesięcy trwała morska blokada miasta i ostrzał artylerii. Pomimo, iż nie posiadało żadnego znaczenia militarnego ani strategicznego, było systematycznie niszczone przez wojska serbskie. W trakcie tych 7 miesięcy zniszczono ponad 500 obiektów zabytkowych, zginęło 43 mieszkańców miasta.

W Dubrowniku szczególnie warto przejść się otaczającymi stare miasto średniowiecznymi murami obronnymi. Wstęp jest płatny, ale naprawdę warto. Szczególnie w porze popołudniowo-wieczornej jest to znakomite miejsce na podziwianie życia miasta, jak również do zrobienia kilku fotografii w pięknej scenerii skąpanych w wieczornym słońcu pomarańczowych kamieniczek i murów obronnych na tle granatowego nieba i morza.

Warto również zobaczyć Pałac Rektora, wybudowany w połowie XV w. Budowla ta była siedzibą rządu Republiki Dubrownickiej (Raguzy), wolnej republiki kupieckiej w latach 1204 – 1806. Obecnie w budowli znajduje się muzeum historii Dubrownika.