Bułgaria informacje praktyczne

Od kilku lat Bułgaria cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów, a jej wejście do Unii Europejskiej zwiększyło znacznie popularność tego kierunku. Poziom życia w kurortach turystycznych nad Morzem Czarnym – jakość hoteli, wybór restauracji czy propozycje rozrywek nie ustępują miejscowościom wypoczynkowym Grecji czy Chorwacji, oferują natomiast niższe ceny. Na turystów czekają piękne piaszczyste plaże i ciepłe wody Morza Czarnego – idealne warunki do błogiego leniuchowania, a wieczorami – bułgarska kuchnia i doskonałe wina!

O Bułgarii

Bułgaria położona jest w południowo wschodniej Europie, u wybrzeży Morza Czarnego. Na niewielkim obszarze obserwujemy niezwykle zróżnicowane krajobrazy. Wzdłuż liczącego niespełna 400 km wybrzeża morskiego i Dunaju, który wyznacza północną granicę, rozciągają się tereny nizinne, gdzieniegdzie urozmaicone pagórkami. Jednak Bułgaria to kraj wyżynny i górski, gdzie średnia wysokość wynosi 470 m n.p.m. Przez środek kraju równoleżnikowo przebiega rozległy masyw Bałkanów (Stara Planina). Pogranicze z Grecją, Macedonią oraz Serbią i Czarnogórą tworzą najwyższe pasma górskie Półwyspu Bałkańskiego – Rodopy, góry Pirin i Riła. W tych ostatnich znajduje się najwyższy szczyt Bułgarii – Musała (2925 m n.p.m.).

Terytorium Bułgarii znajduje się na granicy dwóch stref klimatycznych. Większa część kraju położona jest w strefie klimatu umiarkowanego. Jedynie na południu i wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Zimą na północy jest zdecydowanie chłodniej, niż na południu. Wiosną klimat staje się bardziej kontynentalny. Lato na północ od Starej Planiny jest gorące i wilgotne, zwłaszcza wzdłuż Dunaju. W Południowej Bułgarii latem panuje klimat zbliżony do śródziemnomorskiego. Jesień w Bułgarii jest bardzo przyjemna, nawet mimo obfitszych opadów.

Największą rzeką w Bułgarii jest Dunaj, którym przebiega niemalże cała granica z Rumunią. Jest to jedyna rzeka na której istnieją warunki do żeglugi. Pozostałe rzeki mają zazwyczaj bardziej górski charakter i nadają się doskonale do uprawiania raftingu i kajakarstwa górskiego. Najdłuższą rzeką w całości znajdującą się na terytorium Bułgarii jest Iskar. W Bułgarii jest ponadto ponad 300 jezior. Największe z nich znajdują się w pobliżu wybrzeża morskiego i są to jeziora lagunowe. Największa liczba niewielkich, polodowcowych jezior znajduje się w górach Riła i Pirin.

Bułgaria ma ponad 600 naturalnych wypływów wód mineralnych o różnej temperaturze. Dodatkowo wody lecznicze wydobywane są na powierzchnię dzięki czterystu studniom głębinowym. Wody te są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia ich mineralizacji, składu mineralnego, temperatury i właściwości leczniczych. Większość zasobów wód mineralnych zlokalizowana jest na terenach podgórskich. Najwięcej źródeł znajduje się w okolicach miejscowości Welingrad. Do bardziej znanych uzdrowisk należą również Naraczen, Warszec, Kostanec i Saparewa Bania.

Bułgaria może poszczycić się trzema parkami narodowymi, dziesięcioma parkami przyrody, gdzie ochronie podlega nienaruszone dziedzictwo przyrodnicze. Pod ochroną jest wiele naturalnych zakątków o niebywałej różnorodności biologicznej. Wśród roślin występuje tu ponad 250 endemitów, czyli gatunków, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Lasy, stanowiące około 35% powierzchni Bułgarii, obfitują w dzikie owoce leśne i grzyby. Park Narodowy Pirin i Rezerwat Biosfery Srebrna zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Położenie: Europa Południowo-Wschodnia, pomiędzy Rumunią i Turcją, nad Morzem Czarnym
Sąsiedzi: Grecja 494 km, Serbia i Czarnogóra 318 km, Macedonia 148 km, Rumunia 608 km, Turcja 240 km
Skład etniczny: Bułgarzy 85%, Turcy 9%, inne 6%
Wyznania: Bułgarska Cerkiew Autokefaliczna 85%, muzułmanie 13%, Żydzi 0,8%, katolicy 0,5%, inne 0,7%
Waluta: 1 lew (BGN) = 100 stotinek
Język: bułgarski
Największe miasta: Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Święta narodowe: Dzień Niepodległości, 3 marca (1878)
Oficjalna nazwa: Republika Bułgarska
Nazwa lokalna: Republika Byłgarija
Stolica: Sofia
Powierzchnia: 110 910 km2
Ludność: 8 195 000